Ciklámen csoport - Kompetencia alapú nevelés

óvodapedagógus

Hegedűs Lászlóné
pedagógiai asszisztens

Sóvágó Imre Zsoltné (Emike)
dajka

Kovács Kinga vagyok, ciklámen csoport új óvodapedagógusa. 2020. júniusában végeztem a Debreceni Egyetemen, azonban jelenleg is tanulok levelező tagozaton, szociálpedagógia szakon. Nagyon vártam már, hogy együtt dolgozhassak Vivi nénivel és az óvoda összes dolgozójával, mivel a gyakorlataim során közel került a hely a szívemhez. Az óvodapedagógus végzettségem mellett van egy virágkötő szakmám ,amit szeretnék a gyermekekkel is megismertetni a mindennapokban ,és a tevékenységek során kreatív feladatok által. Számomra fontos a gyermekek kiegyensúlyozott mindennapja az óvodában, így igyekezni fogok ezt megteremteni.

Szakál Vivien (Vivi néni) vagyok, 2018 szeptembere óta vagyok a „Ciklámen” csoportos gyerekek óvónénije. Az óvodában töltött mindennapok során nagy hangsúlyt fektetek arra, hogy a gyerekeknek szeretetteljes, biztonságos légkört teremtsek meg, valamint fontosnak tartom, hogy pozitív személyes kapcsolatot alakítsak ki és ápoljak a gyerekekkel. Kiemelten figyelek arra, hogy minden gyermek nyugodt, derűs légkörben, sokszínű, játékos és változatos tevékenységeken keresztül minél több élmény- és tapasztalatszerzési lehetőséghez juthasson hozzá. Játékos angol tevékenységek szervezésével igyekszem bevezetni a gyerekeket az angol nyelv birodalmába. 11 év táncos múltam által nagyon közel áll a szívemhez a mozgás, a tánc, amit igyekszem a gyerekekkel is megszerettetni a mindennapok során, illetve az általam vezetett Ovi-Dance táncórákon. Vegyes életkorú csoportunkban segítem a gyerekeket abban, hogy egymást elfogadják, segítsék, szeressék és baráti viszonyt alakítsanak ki egymással.

Mi „Cikámenesek” különböző életkorú óvodai csoport vagyunk, hiszen a 2,5 éves gyerekektől a 6 évesig alkotunk egy nagy családot. Csoportszobánk a „C” épületben található, amely színes, barátságos, gyermekmunkáktól gazdag. Napjainkat igazán családias légkörben töltjük, hiszen törekszünk a nyugodt, szeretetteljes légkör megteremtésére, ahol óvodás gyerekeink érzelmileg biztonságban érezhetik magukat.

Csoportunk speciális pedagógiai programja a Kompetencia alapú óvodai nevelés programcsomagra épül, a megismerési folyamatot a 4 őselem köré csoportosítjuk: Tűz, víz, levegő, föld.

Nálunk az egyéni fejlődésbeli különbségek sokkal szembetűnőbbek, mint az azonos korú gyerekek csoportjában, ezért minden helyzetben rákényszerülünk az egyéni jellemzők mérlegelésére, a differenciált személyiségközelítésre. Minden gyermek számára biztosítjuk, hogy saját képességének, érettségének leginkább megfelelő és színes tevékenységben vehessen részt, melyet a sokoldalú-többcsatornás tapasztalatszerzésre építjük, ahol lehetőség van a felfedezésre, a ráismerésre, a megtapasztalásra. Tevékenységeinket 3 szinten tervezzük, melyben mindenki képességei szerint kudarc nélkül próbálkozhat. A munkaformák változatos alkalmazásával segítjük elő a szabad, alkotói megnyilvánulásokat (egyéni tevékenység, csoportos, mikro-csoportos, páros munkaformák, illetve a team munka lehetőségei). Nehezebb a feladat, de sokkal eredményesebb is az óvodapedagógusi munka. Élményekben gazdagon éljük napjainkat, melyeknek megvalósulásában a szülők is aktívan részt vesznek. Napi teendőink elvégézésben Sóvágó Imre Zsoltné, Emike néni segít nekünk, aki a gondozó, nevelő munkája mellett kreativitásával, jó kézügyességével is aktívan hozzájárul ahhoz, hogy esztétikus, gyerekbarát környezetben töltsük napjainkat.

Az óvodai élet gyermek – és tevékenységközpontú szemlélete, a vegyes életkorú óvodai csoport családias légkörében eltöltött évek, az egyes gyermek egyéni érési tempójának türelmes kivárása, gyermekeink magas érzelmi intelligenciája biztosíték arra, hogy az óvodától búcsúzók örömmel várják az iskolát, könnyen beilleszkednek az új közösségbe, szociálisan éretten kezdik meg általános iskolai tanulmányaikat.

Frissítés dátuma: 2022.07.11.

Tisztelt Felhasználó!